Közeledik a választás: új szabályok szerint szavazhatnak a munkavállalók
Fontos változásokkal indult az év a munkavállalók szempontjából is. Mutatjuk a részleteket.
Szerintük itt jobb a helyzet mint Franciaországban, a nyugati sajtóban Magyarországról megjelenő cikkeket pedig nonszensznek nevezte.
Claude Chollett, az Observatoire du journalisme szervezet elnöke, aki választási megfigyelőként érkezett hazánkba, interjút adott az Indexnek. A francia szakember beszámolt arról, hogy szerinte mivel a zsurnaliszták alakítják a valóságot,
Kifejtette, hogy választási megfigyelőként érkeztek Magyarországra és igyekeznek minél többet megtudni arról, hogy „igazságosak-e a választások körülményei, és érvényesül-e a sajtószabadság” nálunk. Chollett kifejtette, hogy „nincsenek 100 százalékig demokratikus választások, mi azt vizsgáljuk, hogy 90-95 százalékban megvalósulnak-e a demokratikus elvek, és az emberek szabadon választhatnak-e Magyarországon”.
Nagy Károly, a Transzparens Újságírásért Alapítvány menedzsere elmondta, hogy azért hívták ide az Observatoire du journalisme tagjait, mivel úgy érezték, hogy
a választások időszakában különösen fontos, hogy egy szakmailag megalapozott és független jelentés készüljön a magyar média helyzetéről”.
Hozzátette Nagy, hogy azért volt szükség a francia delegációra, mivel ők a Nemzeti Választási Iroda által akkreditált megfigyelőkként tudtak jelen lenni Magyarországon, „így betekintést nyerhetnek a szavazókörök munkájába, és egyéb többletjogosultságaik is vannak”.
Nagy Károly elmondta, hogy „az első visszautasítást a 24.hu portáltól kaptuk annak ellenére, hogy Pető Péter főszerkesztő alapvetően mindig válaszol megkereséseinkre, de a 444.hu és más kormánykritikus médiumok is elzárkóztak attól, hogy fogadják a médiafigyelő delegáció tagjait. Azt viszont szeretném aláhúzni, hogy egyéb kormánykritikus médiumok, például az Azonnali.hu készséggel fogadtak bennünket,
Így mindenféle szemléletmód megjelenhet majd a jelentésünkben.”
Claude Chollett elmondta, hogy szerinte itt nagyon más a média helyzete mint Franciaországban, ahol a média 80 százaléka liberális. „Úgy tűnik számomra, hogy önöknél kiegyensúlyozottabb a helyzet. Pedig a nemzetközi média ennek az ellenkezőjét sugallja. Nemrég olvastam például a Le Monde-ban, hogy feltehetőleg a kormányoldal fog nyerni a magyar választásokon, de csak azért, mert Orbán Viktor elcsalja a választásokat a masszív propagandájával.
Én viszont ennek az ellenkezőjét tapasztalom.”
Chollett elmondta, hogy ő nem hisz az újságírói objektivitásban, hanem az őszinteséget és az igazmondást tartja fontosnak. „Ebből a szempontból Magyarország ábrázolása a nyugati médiában teljesen nonszensz” – tette hozzá.
Nyitókép: MTI/Balogh Zoltán